OBJEKT
Växande efterfrågan på betning – FASE förvärvar WeBeS

Wermlands Betning & Service AB grundades 1996 och den del av verksamheten som handlar om ytbehandling av metaller, så kallad betning, förvärvas nu av FASE Holding AB.
Betning är en metod för att behandla rostfria produkter genom ett så kallat betbad eller spraybetning. Wermlands Betning & Service, även kallat WeBeS, har i sina lokaler i Kil Västsveriges största betkar. Företaget kan även spraybeta på plats hos kund när frakt av stora objekt inte är möjlig.
Fokus på service motiv till försäljningen
Pär Erik Mossfelt, som varit ägare och företagsledare sedan 2015, ser stora utvecklingsmöjligheter för bolaget och ytbehandlingsverksamheten. Men då han vill fokusera på servicen av tyngre maskiner och fordon väljer han att avyttra betningen till en ny ägare med driv att utveckla den delen av verksamheten.
”Det är både skönt och sorgligt att lämna, men med FASE som ägare kommer företaget att drivas vidare och personalen som arbetat för mig kommer fortsatt att ha kvar sina anställningar, vilket varit viktigt för mig vid försäljningen”, säger säljaren Pär Erik Mossfelt.
Samverkan mellan bolag i öst och väst
”Efterfrågan på betning för att ytbehandla produkter inom metallindustrin ökar och utveckling är viktigt för branschen”, förklarar den nye ägaren Linus Håkansson på FASE Holding AB.
FASE Holding AB med säte i Stockholm äger idag R-Produktion i Vimmerby som har samma typ av produktion och inriktning som WeBeS. De båda bolagen kommer att drivas som två separata bolag, men det kommer att bli stora produktionsmässiga synergier då man kommer att kunna styra varuflöden mellan anläggningarna i östra respektive västra Sverige. I förvärvet ingick betningsverksamheten och fastigheten i Kil.
”I och med detta förvärv får vi ytterligare ett ben att stå på och blir en egen liten företagsgrupp, vilket ska bli roligt. Jag ser också att vi har framtiden för oss och att vi på sikt kommer att bidra till fler arbetstillfällen i Kil”, avslutar Linus Håkansson på FASE.
En utmaning med nischad verksamhet
”Då betning är ett smalt segment inom ytbehandling har det inte varit helt lätt att hitta rätt köpare och försäljningsprocessen har varit relativt lång. Men det har varit en givande utmaning och det är fantastiskt roligt att det löst sig så bra för både säljare och köpare” säger Svensk FöretagsFörmedlings transaktionsrådgivare Kent Folkesson.
Objekt-id 4665
Transaktionsrådgivare
INTRESSEANMÄLAN
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.